Havířov
Město Havířov je statutární město v těšínském Slezsku, v bývalém okrese Karviná v Moravskoslezském kraji. Leží cca 15 km jihovýchodně od Ostravy a cca 15 km jihozápadně od města Karviná v ostravské aglomeraci. Na katastrální území města o výměře 32,07 km² žije cca 78 tisíc obyvatel. Nadmořská výška města se pohybuje mezi 260 až 340 m. Ve městě je průmysl strojní, energetický, potravinářský a gumárenský. Převážná část rozlohy města, včetně centra, spadá do geomorfologického celku Ostravská pánev, přesněji okrsku Havířovská plošina.
Obec má osm částí:- Bludovice - patří do k. ú. Bludovice o výměře 9,35 km², žije zde cca 2 600 obyvatel
- Dolní Datyně - patří do k. ú. Dolní Datyně o výměře 2,17 km², žije zde cca 400 obyvatel
- Dolní Suchá - patří do k. ú. Dolní Suchá o výměře 4,37 km², žije zde cca 640 obyvatel
- Havířov Město - patří do k. ú. Havířov-město o výměře 6,43 km², žije zde cca 35 500 obyvatel
- Podlesí - patří do k. ú. Bludovice o výměře 9,35 km², žije zde cca 14 700 obyvatel
- Prostřední Suchá - patří do k. ú. Prostřední Suchá o výměře 5,95 km², žije zde cca 5 000 obyvatel
- Šumbark - patří do k. ú. Šumbark o výměře 3,79 km², žije zde cca 20 250 obyvatel
- Životice- patří do k. ú. Bludovice o výměře 9,35 km², žije zde cca 1 250 obyvatel
Katastrálním územím obce protéká řeka Lučina a potok Sušanka s dalšími přítoky. Lučina je přítok řeky Ostravice a odvodňuje oblast na pomezí okresů Frýdek-Místek, Karviná a Ostrava-město. Délka toku je 37,3 km, plocha povodí měří 197,1km² a průměrný průtok u ústí je 2,39m³/s. Pramení v Moravskoslezských Beskydech na severním úbočí hory Prašivá v nadmořské výšce cca 660 m. U obce Žermanice zadržuje její vody VD Žermanice, vybudovaná pro zásobování průmyslových podniků užitkovou vodou a dále sloužící k rekreaci, ochraně před povodněmi a výrobě elektrické energie. Vzhledem k nedostatečné vodnosti Lučiny byl současně vybudován vodní kanál mezi Vyšními Lhotami a Vojkovicemi, který převádí do Lučiny vodu ze sousedního povodí Morávky. Řeka dále pokračuje v severním směru až po město Havířov, kde se stáčí k západu. Při jihozápadním okraji Havířova byla na jejím toku vyhlášena přírodní památka Meandry Lučiny. Území v zájmovém prostoru je charakteristické minimálním zásahem člověka do jeho vývoje a tok zde velmi silně meandruje, koryto je vesměs neupravené, kromě ojedinělých úseků v místech křižujících objektů. Kolem Šenova se Lučina dostává na území města Ostravy, obrací se k severozápadu a pod Slezskoostravským hradem ústí do řeky Ostravice, která se dále vlévá do Odry.
Druhý větší tok na území Havířova je 10km dlouhý potok Sušanka. Od svého pramene protéká Horní Suchou a dále severní částí Havířova a jeho městskými částmi. Sušanka má kamenité až kamenito-bahnité dno a část břehů kolem toku je zpevněna kamennými bloky. Potok pramení v lesích severně od vodní nádrže Těrlicko ve dvou samostatných ramenech, které se do jednoho toku spojí u východního okraje městské části Havířova, v Suché. V části Havířova, Prostřední Suché je podél toku Sušanky vybudováno několik rybníků. Sušanka podtéká silnici směřující od kruhové křižovatky na okraji Havířova do centra města a nedaleko od těchto míst západně od místního koupaliště ústí Sušanka do řeky Lučiny. Celý tok prochází osídleným a zemědělsky obhospodařovaným územím, ale i územím značně destabilizovaným důlní činností a existencí složišť popílku i odkališť. Plocha povodí v ústí je 31,54 km², průtok v ústí při Q100 je 48 m³/s. Řeka Lučina, tok Sušanka a další přítoky tvoří hlavní toky ohrožující Havířov povodní.
Na katastrálním území obce se nachází několik vodních děl. Tato vodní díla jsou možným ohrožením obce zvláštní povodní.
Mapa toků a vodních děl

Mapa toků

Vodní toky a jejich správci
Vodní díla a jejich správci
Na katastrálním území města se nachází několik vodních děl, které mohou zvýšit riziko zvláštních povodní.
Rozsah ohrožení
Město Havířov a jeho katastrální území je ohroženo z hlediska povodňové problematiky z několika zdrojů.
Nejvýznamnějším zdrojem ohrožení je řeka Lučina, která prakticky na celém katastrálním území podél svého toku vlivem výraznějších srážek zvýší svůj průtok a adekvátně i výšku hladiny. Průtok Lučiny, pomineme-li drobné přítoky na katastrálním území Horních Bludovic a Havířova, je závislý na množství vypouštěné vody z vodní nádrže Žermanice. Řeka má však na území Havířova četně meandrující koryto a velké množství prostoru pro rozliv. Nezřídka dochází k poškozování břehové hrany řeky, splavování předmětů a následnému ohrožení vlivem omezení průtoku Lučiny zanesením koryta naplaveninami.
V místní části Bludovice ohrožuje rozvodněná Lučina a několik drobných levostranných přítoků nemovitosti v oblastech Louky a Zákostelí. Podél toku výše se na pravém břehu Lučiny nacházejí četné zahrádkářské kolonie a jiné nemovitosti v soukromém vlastnictví a v majetku města. I zde dochází k ohrožení zdraví a majetku obyvatel v případě rozlití Lučiny mimo své běžné koryto.
Dalším ohrožujícím vodním tokem je v Havířově bezesporu Sušanka. V oblasti Prostřední Suchá ohrožuje Sušanka několik nemovitostí i při mírném rozlivu.
V oblasti nedaleko soutoku toků Lučiny a Sušanky dochází k širokému rozlití toků následnému zaplavení kruhového objezdu - hlavního dopravního uzlu ve městě Havířov – a jeho blízkého okolí.
Problematickým je i méně výrazný tok na katastrálním území Havířova – Špluchovský potok přitékající z jihu z k.ú. Horních Bludovice resp. tok Dolní Datyňka, do kterého se Špluchovský potok vlévá v oblasti Babí Hora. Tento drobný tok v případě intenzivních nebo dlouho trvajících srážek výrazně zvýší svůj průtok, neboť splavuje poměrně velké území, a následně ohrožuje dvě čističky odpadních vod ve východním cípu katastrálního území Havířova - Dolní Datyni.
V centru Havířova – Města je z hlediska povodňové problematiky ohrožujícím zdrojem lokální zaplavení ulic a zastavěného území vlivem dlouhotrvajících intenzivních srážek a nedostačující kapacity místní kanalizace. Vlivem nedostatečné kapacity kanalizace může dojít k vyplavení místních studní a odtékání vody vrchním přepadem.
Druhotným efektem povodní resp. zvýšených srážek na území města Havířov je také velmi ohrožující uvolňování svahů a strání a následné sesuvy půdy. K těm dochází vlivem podmáčení a půdní eroze spojené se silným větrem a případnými srážkami.
Kritická místa
Mezi kritická místa se všeobecně řadí mosty, můstky, lávky a zatrubnění toku s nedostatečnou průtočnou kapacitou, případně umělé a živé ploty postavené přes koryto toku. Při snížení průtokové kapacity nebo ucpání dochází k zpětnému vzdutí a vybřežení vody z koryta toku.
Mezi kritická místa můžeme dále řadit i oblasti se zvýšenou pravděpodobností vzniku povodňové situace - místa situovaná velmi nízko nad hladinou blízkých vodních toků a vodních děl, oblasti v bezprostřední blízkosti břehů apod.
Oblasti a místa s nutnou zvýšenou opatrností jsou pro přehlednost rozdělena do čtyř kategorií dle příslušnosti k místním částem města Havířov.
Bludovice
V části Bludovice se v první řadě nacházejí kritická místa podél toku řeky Lučiny. V oblasti Zákostelí se v záplavovém území nacházejí dva rodinné domy a také zahradnictví v ulici Luční. Při zvýšené hladině Lučiny způsobené srážkami nebo vypuštěním z vodní nádrže Žermanice dochází k rozlití Lučiny mimo své běžné koryto, zaplavení nemovitostí i částí komunikací a tím ohrožení zdraví, životů i majetku obyvatel.
Další kritická místa v této oblasti jsou ohrožována levostrannými přítoky Lučiny. Tyto přítoky při zvýšených průtocích ohrožují místní komunikace i některé nemovitosti. Může docházet také k hromadění naplavenin a ucpávání koryta případně propustků na toku. Vznik takovýchto usazenin má negativní vliv na průběh povodně.
V místní části Bludovice taktéž dochází k nebezpečným sesuvům svahu pod sportovní halou u ulice Hálkova. Sesuvy svahů jsou ovlivněny místním tokem Stružník a mohou být vyvolány silnými srážkami spojenými s půdní erozí a silným větrem. Na tomto místě je třeba dbát zvýšené opatrnosti a zabezpečit z důvodu možného ohrožení zdraví a životů obyvatel.
Dolní Datyně
Touto místní částí protéká Špluchovský potok, splavující poměrně velké území na území Horních Bludovic, a následně se vlévá do potoka Dolní Datyňka. Při zvýšených průtocích tento tok ohrožuje dvě čističky odpadních vod, které mají důležitou roli v rámci vodního hospodářství Havířova. Na ČOVkách je třeba zvýšené opatrnosti a v případě hrozícího zaplavení je nutné přijmou opatření pro minimalizaci škod na čistícím zařízení.
Havířov – Město
V této části povodeň způsobuje nejspíš největší komplikace, jelikož se jedná o zastavěnou část města a především o dopravní uzel na území města. Mezi kritická místa zde řadíme v první řadě zahrádkářské kolonie na pravém břehu Lučiny, jež jsou ohroženy zvýšenou hladinou toku. Břehy jsou v těchto oblastech nezpevněné a nízké, proto může dojít k vybřežení řeky nebo postupnému vymílání břehových hran. Zde je ohroženo jak zdraví a životy, tak nemovitý majetek obyvatel Havířova.
Po toku výše, blížíme-li se k soutoku se Sušankou, se nachází oblast širokého rozlivu Lučiny a Sušanky při zvýšených průtocích. Povodeň zde ohrožuje kinologický areál, koupaliště a sportoviště a několik dalších nemovitostí. V bezprostředním ohrožení je také hlavní dopravní uzel v Havířově – kruhový objezd křižující ulice Ostravskou, Hlavní třídu a U nádraží. Objezd je při vyšší hladině toků zaplavován. Sekundárním problémem je koncentrace povodňové vody pod viaduktem směrem od kruhového objezdu k nádraží. Zde je nejnižší místo, kde se voda hromadí a nemůže přirozeně odtékat. Je nutné tuto vodu odčerpávat technikou a přijmout adekvátní dopravní omezení.
Dalšími kritickými místy jsou v centru se nacházející oblasti, kde v případě dlouhotrvajících silných dešťů nedostačuje kapacita městské kanalizace a spodní voda se tlačí na komunikace a do nemovitostí. Tato kritická místa se nacházejí v ulici Mírová nedaleko parku a na Dlouhé třídě v blízkosti křížení s ulicí 1. máje. V případech, kdy se voda nachází v zastavěném území a nemůže plynule odtékat, ohrožuje zdraví a životy obyvatel, ohrožuje dopravu, majetek města nebo jeho obyvatel, pak je důvod k přijetí opatření – omezení dopravy, využití techniky k minimalizaci škod.
Prostřední Suchá
Mezi kritická místa řadíme také několik oblastí na břehu Sušanky a levostranného přítoku. Zde se nacházejí nemovitosti v bezprostřední blízkosti toků a v případě vysokých průtoků může dojít k rozlití Sušanky i místního přítoku mimo běžné koryto, zaplavení komunikací a nemovitostí a tím i ohrožení zdraví a životů obyvatel. Kritická místa v Prostřední Suché se nacházejí v ulicích Obvodová, Podolkovická a Zelená (ohrožení levostranným přítokem Sušanky) a dále ulice U Pošty, kde tok Sušanky může ohrozit nemovitosti Czech International. V ulici u Hřiště v období dlouhotrvajících dešťů a zvýšených hladin místních toků může dojít k rozlivu vody z obecní kanalizace a studen z důvodu nedostatečné kapacity.
Bludovice

Dolní Datyně

Havířov – Město

Prostřední Suchá

Mapa záplavového území

Povodňová komise města Havířov
Povodňová komise obce : Havířov |
Základní informace |
Obec: | Havířov | Kód obce: | 555088 |
Ulice: | Svornosti | Telefon: | 596803276 |
Číslo popisné: | 86 | Fax: | 596803350 |
PSČ: | 73601 | e-mail: | vedouci.ozp@havirov-city.cz |
Poznámka: | WWW stránky: | http://www.havirov-city.cz |
Seznam členů povodňové komise | ||||||||
| ||||||||
Jméno: | Bělica Josef Ing. | Funkce v komisi: | předseda | Funkce: | primátor | |||
Adresa práce: | Magistrát města Havířova, Svornosti 2 | Telefon práce: | 596803210 | |||||
| ||||||||
Jméno: | Menšík Milan Ing. | Funkce v komisi: | 1. zástupce předsedy | Funkce: | tajemník | |||
Adresa práce: | Svornosti 86/2, 736 01 Havířov | Telefon práce: | 596803248 | |||||
| ||||||||
Jméno: | Návratová Jana Ing. | Funkce v komisi: | tajemník | Funkce: | vedoucí odboru ŽP | |||
Adresa práce: | Svornosti 86/2, 736 01 Havířov | Telefon práce: | 596803276 | |||||
| ||||||||
Jméno: | Bonczek Antonín | Funkce v komisi: | člen | Funkce: | ||||
Adresa práce: | SMVaK a.s., ČOV Havířov, PS 17, 736 01 Havířov | Telefon práce: | 596831023 | |||||
| ||||||||
Jméno: | Budina Pavel Ing. | Funkce v komisi: | člen | Funkce: | velitel | |||
Adresa práce: | HZS MSK, Hasičská stanice Havířov, Karvinská 1, 736 01 Havířov | Telefon práce: | 950712011 | |||||
| ||||||||
Jméno: | Gabzdyl René npor. Mgr. | Funkce v komisi: | člen | Funkce: | vedoucí | |||
Adresa práce: | Policie ČR, Havířov 1, Sv. Čecha 1, Havířov | Telefon práce: | 974744650 | |||||
| ||||||||
Jméno: | Grzonková Iveta Ing. | Funkce v komisi: | člen | Funkce: | vedoucí odboru komunálních služeb | |||
Adresa práce: | Magistrát města Havířova, Svornosti 2/86 | Telefon práce: | 596803330 | |||||
| ||||||||
Jméno: | Hlaváčková Jana Ing. | Funkce v komisi: | člen | Funkce: | referent | |||
Adresa práce: | Magistrát města Havířov, Svornosti 86/2, 736 01 Havířov | Telefon práce: | 596803366 | |||||
| ||||||||
Jméno: | Javorek Milan | Funkce v komisi: | člen | Funkce: | ||||
Adresa práce: | SMVaK a. s. Moskevská 26 736 01 Havířov | Telefon práce: | 596384109 | |||||
| ||||||||
Jméno: | Martínek Ludvík Ing. | Funkce v komisi: | člen | Funkce: | ředitel | |||
Adresa práce: | TSH a.s., Karvinská 66, 736 01 Havířov | Telefon práce: | 596802634 | |||||
| ||||||||
Jméno: | Motyka Ladislav | Funkce v komisi: | člen | Funkce: | mistr okrsku Havířov | |||
Adresa práce: | GridServices s.r.o., Varenská 2723/51, Ostrava | Telefon práce: | 595142380 | |||||
| ||||||||
Jméno: | Muras Bohuslav Ing. | Funkce v komisi: | člen | Funkce: | ředitel | |||
Adresa práce: | Městská policie, Karvinská 1a, 736 01 Havířov | Telefon práce: | 596813146 | |||||
| ||||||||
Jméno: | Pacák Jiří Ing. | Funkce v komisi: | člen | Funkce: | referent krizového řízení | |||
Adresa práce: | Svornosti 86/2, 736 01 Havířov | Telefon práce: | 596803259 | |||||
| ||||||||
Jméno: | Podstawka Radek Ing. | Funkce v komisi: | člen | Funkce: | ředitel | |||
Adresa práce: | Správa sportovních a rekreačních zařízení, Těšínská 1296/2a, Havířov | Telefon práce: | 596411452 | |||||
| ||||||||
Jméno: | Švarc Pavel Ing. | Funkce v komisi: | člen | Funkce: | vedoucí provozně technického oddělení | |||
Adresa práce: | Nemocnice s poliklinikou Havířov, p.o. | Telefon práce: | ||||||
| ||||||||
Jméno: | Urbancová Bernarda Ing. | Funkce v komisi: | člen | Funkce: | vedoucí OSV | |||
Adresa práce: | Magistrát města Havířov, Svornosti 86/2, 736 01 Havířov | Telefon práce: | 596803150 | |||||
|
* pracovní skupina Povodňové komise
První stupeň povodňové aktivity
BDĚLOST | NASTÁVÁ - NEVYHLAŠUJE SE! |
První stupeň (I) - stav bdělosti - nastává při zvýšení hladiny ve vodních tocích nad normál a při dosažení vodní hladiny v hlásném profilu k zelené značce.
Nastává při nebezpečí přirozené povodně a zaniká, pominou-li příčiny takového nebezpečí; tento stav nastává rovněž vydáním výstražné informace předpovědní povodňové služby; vyžaduje věnovat zvýšenou pozornost vodnímu toku nebo jinému zdroji povodňového nebezpečí (vodní díla), zahajuje činnost hlásná a hlídková služba; na vodních dílech nastává tento stav při dosažení mezních hodnot sledovaných jevů a skutečností z hlediska bezpečnosti díla nebo při zjištění mimořádných okolností, jež by mohly vést ke vzniku zvláštní povodně.
Č. | Úkol/Opatření | Zodpovídá | |
---|---|---|---|
Nastane-li 1. SPA obdržením všeobecné výstrahy, nepodceňujte tuto situaci ani při slunečném počasí a zapojte do činnosti hlásnou a hlídkovou službu | |||
1. | Svolat část povodňové komise – posoudit vzniklou situaci. Informovat se o povodňové situaci na území ORP Havířov prostřednictvím spojení s PK ORP Havířov (vodní stavy a prognózy vývoje povodňových stavů - vodoprávní úřad). Informovat PK ORP Havířov o zjištěných povodňových informacích na k. ú. města Havířov (kontaktní osoba Ing. Jana Návratová). Navázat spojení s PK obce Horní Bludovice - informovat se o povodňové situaci na území obce (vodní stavy a prognózy vývoje povodňových stavů - vodoprávní úřad). Informovat PK obce Šenov (obec po toku níže) o povodňové situaci a stavu na k. ú. města Havířov. | předseda PK | |
2. | Zahájit činnost hlásné a hlídkové služby - průběžné sledování výšky vodní hladiny Stonávky a jejích přítoků. (Pozn. - dochází ke stavu, kdy může dojít k ohrožení velkou vodou, ovšem také nemusí, velmi záleží na vývoji počasí, například delší dobu prší (rychlé odtávání sněhu) půda je již dešťovými srážkami nasycena a voda se dále nevsakuje (nebo půda je promrzlá), kanalizace na dešťovou vodu je přeplněna voda teče po komunikacích, atd.). | hlásná a hlídková služba posílená určenými členy PK, SDH | |
3. | Sledovat informace hromadných sdělovacích prostředků o předpovědi počasí. Získávat informace od nadřízené PK ORP Havířov a správce toku (vodohospodářský dispečink Povodí Odry a Lesy ČR). Průběžně sledovat prognózu vývoje a stavu počasí pomocí Českého hydrometeorologického ústavu - www.chmi.cz nebo získávat informace od pobočky ČHMÚ Ostrava (viz důležitá spojení) Průběžně sledovat data ze srážkoměrů a hladinoměrů Srážkoměry Lučina: http://hydro.chmi.cz/hpps/hpps_srzstationdyn.php?day_offset=0&seq=307423&x=13 Srážkoměry Těrlicko: http://www.pod.cz/portal/srazky/cz/index.htm Limnigrafická stanice VD Těrlicko a Hladinoměrná monitorovací stanice Bludovice: http://www.pod.cz/portal/sap/cz/index.htm | předseda PK | |
4. | Provést povodňovou prohlídku Lučiny a Sušanky (kritická místa, důraz na předměty v těsné blízkosti břehové hrany vodních toků - složené dříví, popelnice, auta, atd. nebezpečí zanesení průtočných profilů). Průběžně sledovat situaci na drobných vodních dílech na katastrálním území obce (viz. Kritická místa). | hlásná a hlídková služba posílená určenými členy PK, SDH | |
5. | Provést kontrolu všech mostů a propustků na Lučině, Sušance a jejich přítocích - možnost vzniku naplavenin a snížení průtočnosti profilů - možnost vzniku naplavenin a snížení průtočnosti profilů. Provést kontrolu podél toku Venclůvky. Kontrola propustku protipovodňové hráze u koupaliště. Zvláštní pozornost věnovat Čističkám odpadních vod - nutná fyzická kontrola na místě. Provést kontrolu svahu v blízkosti sportovní haly. Provést kontrolu dalších kritických míst. Tyto činnosti opakovat podle aktuální situace. | hlásná a hlídková služba posílená určenými členy PK, SDH | |
6. | Telefonicky informovat CZECH INTERNATIONAL, a.s. o situaci na k.ú. Havířova. | povodňová komise | |
7. | Připravit nezbytný počet pracovníků s technikou do pohotovosti. Navázat spojení s právnickými osobami, které poskytují vyčleněnou techniku a materiál. | povodňová komise | |
8. | Vyčlenit dostatečné množství ochranných pomůcek pro práci ve vodě a v dešti, kontrola základních zdravotnických pomůcek. | SDH, určení členové PK | |
9. | Prověřit provozuschopnost výstroje, nářadí a materiálu nutného pro práci (provazy, bidla, háky atd.). Zprovoznit svítilny. | SDH, určení členové PK | |
10. | Doplnit PHM do vozidel a techniky, která by byla nasazena při povodni. Přezkoušet náhradní zdroje elektrické energie. | SDH, určení členové PK | |
11. | Průběžně provádět zápisy do Povodňové knihy. | zapisovatelka |
Druhý stupeň povodňové aktivity
POHOTOVOST | VYHLAŠUJE SE |
Povodňovou aktivitu pro svůj územní obvod vyhlašuje příslušný povodňový orgán – PK obce/města.
Druhý stupeň (II) - stav pohotovosti - vyhlašuje se při dosažení vodní hladiny v hlásném profilu ke žluté značce.
Vyhlašuje se v případě, že nebezpečí přirozené povodně přerůstá v povodeň; vyhlašuje se také při překročení mezních hodnot sledovaných jevů a skutečností na vodním díle z hlediska jeho bezpečnosti; aktivizují se povodňové orgány a další účastníci ochrany před povodněmi , uvádějí se do pohotovosti prostředky na zabezpečovací práce, provádějí se opatření ke zmírnění průběhu povodně podle povodňového plánu.
Č. | Úkol/Opatření | Zodpovídá |
---|---|---|
1. | Svolat celou PK. Prověřit telefonické spojení s PK ORP Havířov (kontaktní osoba Ing. Jana Návratová) - informovat je o situaci na k. ú. obce Havířov. Prověřit spojení s PK obce Horní Bludovice - informovat se o povodňové situaci na území obce (vodní stavy a prognózy vývoje povodňových stavů - vodoprávní úřad). Informovat PK obce Šenov (obec po toku níže) o povodňové situaci a stavu na k. ú. obce Havířov. | předseda PK |
2. | Zjistit aktuální stav a vývoj povodňové situace od nadřízené PK ORP Havířov, správce toku (vodohospodářský dispečink Povodí Odry a Lesy ČR) a pomocí Českého hydrometeorologického ústavu - www.chmi.cz nebo přímo od pobočky ČHMÚ Ostrava (viz důležitá spojení). Sledovat aktuální stav a vývoj povodňové situace z hromadných sdělovacích prostředků, sledovat informace o předpovědi počasí. Průběžně sledovat data ze srážkoměrů a hladinoměrů Srážkoměr Lučina: http://hydro.chmi.cz/hpps/hpps_srzstationdyn.php?day_offset=0&seq=307423&x=13 Srážkoměr Těrlicko: http://www.pod.cz/portal/srazky/cz/index.htm Limnigrafická stanice VD Těrlicko a Hladinoměrná monitorovací stanice Bludovice: http://www.pod.cz/portal/sap/cz/index.htm | předseda PK |
3. | Na základě prověřených zpráv vyhlásit II. Stupeň Povodňové Aktivity , vyhlásit upozornění o zvyšující se tendenci hladiny a o možnosti evakuace při dalším zvyšování hladiny. (příloha Stav pohotovosti - vyhlášení, kterou je možno upravit podle potřeby) Vyzvat obyvatele k zabezpečení plovoucích a volně ložených předmětů, ke zhodnocení způsobu zabezpečení a manipulace s domácím zvířectvem a k dobytí baterií mobilních telefonů. Varovat obyvatele na celém katastrálním území, především přímo ohrožené fyzické a právnické osoby (viz část ohrožené nemovitosti). | předseda PK, členové PK, SDH |
4. | Průběžně sledovat výšky vodní hladiny Lučiny a Sušanky. Průběžně sledovat situaci na drobných vodních dílech na katastrálním území obce (viz. Kritická místa). | hlásná a hlídková služba posílená určenými členy PK, SDH |
5. | Provést kontrolu všech mostů a propustků na Lučině, Sušance a jejich přítocích - možnost vzniku naplavenin a snížení průtočnosti profilů. Provést kontrolu podél toku Venclůvky. Kontrola propustku protipovodňové hráze u koupaliště. Zvláštní pozornost věnovat Čističkám odpadních vod - nutná fyzická kontrola na místě. Provést kontrolu svahu v blízkosti sportovní haly. Tyto činnost opakovat podle aktuální situace. | hlásná a hlídková služba posílená určenými členy PK, SDH |
6. | Provést případnou kontrolu dalších kritických míst dle situace. | určený člen PK |
7. | Připravit nezbytný počet pracovníků s technikou potřebných pro případnou evakuaci. | určený člen PK |
8. | Informovat PK ORP Havířov a PK obce Stonava o vzniklé povodňové situaci na k.ú. obce Albrechtice (kontaktní osoba Ing. Jana Návratová). | zapisovatelka |
9. | Nabít akumulátory mobilních telefonů a vysílaček na plnou kapacitu. Ve spolupráci s PČR instalovat zákazy vjezdu do ohrožených míst. | povodňová komise |
10. | Zkontrolovat PHM ve všech zařízeních. | určený člen PK |
11. | Příprava a instalace povodňových zábran. Řešit osobní a věcnou pomoc vybraným občanům (nemocní, imobilní, věkově starší atd.). | SDH, určení členové PK |
12. | Pohotovost vybraných technických prostředků a smluvně zajištěné techniky od právnických osob. | SDH a smluvně zajištěná technika |
13. | Průběžně vést záznamy do Povodňové knihy. | zapisovatelka |
14. | Při stoupající tendenci hladiny Lučiny zajistit veškeré vybavení pro členy PK, včetně spacáků, jídla a pití. | zapisovatelka |
15. | Nachystat náhradní zdroj elektrické energie (elektrocentrála) pro případ výpadku - pro připojení počítače, tiskárny, nabíječek apod. | určený člen PK |
16. | Zkontrolovat lékárničku s dezinfekčními prostředky | zapisovatelka |
17. | Provádění evidenčních a dokumentačních prací (foto, video). | určený člen PK |
Třetí stupeň povodňové aktivity
OHROŽENÍ | VYHLAŠUJE SE |
Povodňovou aktivitu pro svůj územní obvod vyhlašuje příslušný povodňový orgán – PK obce/města.
Třetí stupeň (III) - stav ohrožení - vyhlašuje se při dosažení vodní hladiny v hlásném profilu k červené značce
Vyhlašuje se při nebezpečí vzniku škod většího rozsahu, ohrožení životů a majetku v záplavovém území; vyhlašuje se také při dosažení kritických hodnot sledovaných jevů a skutečností na vodním díle z hlediska jeho bezpečnosti současně se zahájením nouzových opatření; provádějí se zabezpečovací práce a podle potřeby záchranné práce nebo evakuace.
Č. | Úkol/Opatření | Zodpovídá |
---|---|---|
1. | Svolat celou PK. Zhodnotit situaci a vývoj počasí, rychlost stoupání hladin vody - získat informace od ČHMÚ (www.chmi.cz nebo přímo od pobočky ČHMÚ Ostrava), správců toků (vodohospodářský dispečink Povodí Odry a Lesy ČR), nadřízené PK ORP Havířov resp. města Havířov (kontaktní osoba Ing. Jana Návratová). Průběžně sledovat data ze srážkoměrů a hladinoměrů: Srážkoměr Lučina: http://hydro.chmi.cz/hpps/hpps_srzstationdyn.php?day_offset=0&seq=307423&x=13 Srážkoměr Těrlicko: http://www.pod.cz/portal/srazky/cz/index.htm Limnigrafická stanice VD Těrlicko a Hladinoměrná monitorovací stanice Bludovice: http://www.pod.cz/portal/sap/cz/index.htm | předseda PK |
2. | Na základě těchto informací vyhlásit III. SPA (příloha Stav ohrožení - vyhlášení, kterou je možno upravit podle potřeby). Vyhlásit upozornění o zvyšující se tendenci hladiny toků a o evakuaci obyvatel. | předseda PK |
Podobně jako u II. SPA: | ||
3. | Průběžně sledovat výšky vodní hladiny Lučiny a Sušanky. Průběžně sledovat situaci na drobných vodních dílech na katastrálním území obce (viz. Kritická místa). | hlásná a hlídková služba posílená určenými členy PK, SDH |
4. | Provést kontrolu všech mostů a propustků na Lučině, Sušance a jejich přítocích - možnost vzniku naplavenin a snížení průtočnosti profilů. Provést kontrolu podél toku Venclůvky. Kontrola propustku protipovodňové hráze u koupaliště. Zvláštní pozornost věnovat Čističkám odpadních vod - nutná fyzická kontrola na místě. Provést kontrolu svahu v blízkosti sportovní haly. Tyto činnost opakovat podle aktuální situace. | hlásná a hlídková služba posílená určenými členy PK, SDH |
5. | Provést případnou kontrolu dalších kritických míst dle situace. | určený člen PK |
6. | Informovat PK ORP Havířov a PK obce Šenov o vzniklé povodňové situaci na k.ú. obce Havířov (kontaktní osoba Ing. Jana Návratová). | zapisovatelka |
7. | Při zvyšující se tendenci hladiny Lučiny případně ohrožení zdraví a majetku osob v případě sesuvů svahů připravit evakuační středisko. V případě potřeby zabezpečit evakuaci ohrožených osob (logistické zajištění – strava, ošacení, informace příbuzným, atd.). Podle požadavků občanů poskytnout personální, technickou a materiální pomoc (věcná a osobní pomoc starším osamoceným občanům, invalidům, atd…). | SDH, Povodňová komise |
8. | Nabít akumulátory mobilních telefonů na plnou kapacitu. | povodňová komise |
9. | Zkontrolovat PHM ve všech zařízeních | určený člen PK |
10. | Odvoz (odtah) vozidel zaparkovaných uvnitř záplavového území. Odstraňovat naplavené předměty zabezpečovat průtočnost (viz. kritická místa). | řidiči, SDH, Povodňová komise |
11. | Nebezpečně zatopené prostory nebo cesty označit viditelným varováním. Vyznačit objížďky. Instalovat zákazy vjezdu (spolupráce s PČR). | PK, SDH, PČR |
12. | V případě nebezpečí zaplavení rozvaděčů elektrické energie (plynu) vypnout hlavní přívody. | určený člen PK |
13. | Předcházet možnému zamoření vody a půdy škodlivinami - ropné produkty, barvy, hnojiva, atd. – informovat občany. | určený člen PK |
14. | Podle stavu a situace plnit záchranné práce a evakuaci ohrožených občanů a domácího zvířectva. | SDH, Povodňová komise |
15. | Provádění evidenčních a dokumentačních prací (foto, video). Poskytnout informace obyvatelstvu a médiím. | Povodňová komise |
16. | Zápis do povodňové knihy provádět průběžně. Mít trvalý přehled o evakuovaných občanech. | zapisovatelka |
17. | Nachystat pro členy PK náhradní oblečení | určený člen PK |
18. | Rozdělit činnosti členům PK - nepřetržitá činnost | předseda PK |
19. | Zajištění majetku v zaplavených oblastech (ostraha majetku). | PK, SDH, PČR |
Pravidla převzetí řízení nadřízeným orgánem |
V případě, že nebude možno zvládnout povodňovou situaci vlastními silami, požádá povodňová komise o pomoc Povodňovou komisi obce s rozšířenou působností Havířov, ale nadále bude v rámci možností plnit úkoly povodňového orgánu. |