B-1 JEDNACÍ ŘÁD PK MSK
Jednací řád Povodňové komise Moravskoslezského kraje
Článek 1 - Úvodní ustanovení
Jednací řád upravuje základní úkoly, přípravu a svolání jednání Povodňové komise Moravskoslezského kraje, pravidla jejího jednání a usnášení.
Článek 2 - Postavení Komise
- Povodňovou komisi Moravskoslezského kraje (dále jen „Komise“) zřizuje podle § 80 zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů, hejtman kraje. Komise je v době povodně povodňovým orgánem a v systému povodňové ochrany je podřízena ústřednímu povodňovému orgánu.
- Předsedou Komise je hejtman kraje. Místopředsedu a další členy Komise jmenuje předseda Komise z řad zaměstnanců kraje zařazených do krajského úřadu, příslušných správců povodí a zástupců orgánů a právnických osob, které jsou způsobilé k provádění opatření, popřípadě pomoci při ochraně před povodněmi.
- Funkce člena Komise zaniká:
- ukončením pracovního poměru v organizaci, kterou v Komisi zastupuje,
- oznámením organizace o ukončení činnosti jejího zástupce v Komisi,
- úmrtím,
- odvoláním.
Článek 3 - Jednání Komise
- Komise se schází v neveřejném jednání k projednávání potřebných opatření podle povodňové situace, jakož i mimo období povodní k projednání závažných otázek k zabezpečení ochrany před povodněmi, a to minimálně jednou ročně. Předseda je povinen Komisi svolat, pokud o to požádá kterýkoliv její člen, při svolání určí datum, čas a místo konání.
- Svolání Komise zabezpečí krajské Operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, v období mimo povodeň odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Moravskoslezského kraje.
- Sídlem Komise je v období mimo povodeň Krajský úřad Moravskoslezského kraje, v době povodně pracoviště krizového štábu Moravskoslezského kraje zřízené u Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje, Nemocniční 11/3328, Ostrava – Moravská Ostrava. V případě potřeby může být jednání svoláno i do jiného místa.
- Komise si může podle potřeby přizvat k jednání představitele dalších orgánů státní správy a samosprávy a další odborníky v návaznosti na předpokládaný či skutečný rozsah povodně. Jednání Komise se mohou zúčastnit zástupci členů s hlasem poradním.
- Jednání Komise řídí předseda, který po zahájení jednání:
- zjistí, zda je přítomen potřebný počet členů Komise,
- určí zapisovatele,
- předloží návrh programu jednání, návrhy na rozšíření programu jednání mohou předkládat jednotliví členové, o zařazení každého návrhu se hlasuje samostatně,
- ke každému bodu programu nechá proběhnout rozpravu,
- ke každému bodu programu shromáždí návrhy usnesení a nechá o nich hlasovat,
- po vyčerpání všech bodů programu jednání Komise ukončí.
- Jednání Komise může v době nepřítomnosti předsedy řídit místopředseda nebo předsedou pověřený člen Komise.
- Závěry z jednání Komise a doporučení pro představitele dalších orgánů samosprávy a státní správy a organizací v Komisi nezastoupených jsou přijímána formou usnesení.
- K platnému usnesení, příp. doporučení, je třeba souhlasu:
- nadpoloviční většiny všech členů Komise v období mimo povodeň,
- nadpoloviční většiny přítomných členů Komise v době povodně.
- Informace z jednání Komise se pro veřejnost a sdělovací prostředky poskytují v rozsahu, který schválí předseda, případně řídící jednání Komise. Informace poskytuje zpravidla předseda, místopředseda nebo tiskový mluvčí kraje.
Článek 4 - Hlasování
- Právo hlasovat mají pouze členové Komise. Každý člen Komise má jeden hlas.
- K hlasování je možno přistoupit po ukončení rozpravy k danému bodu jednání:
- v době mimo povodeň, je-li přítomna nadpoloviční většina členů Komise,
- v době povodně, jsou-li přítomni nejméně tři členové Komise.
- Každý člen Komise může předložit svůj návrh usnesení k danému bodu programu. Návrhy mohou předkládat i zástupci členů Komise.
- O návrzích usnesení k danému bodu programu, popř. doporučení, se hlasuje v opačném pořadí, jak byly podány. Dojde-li k přijetí jednoho návrhu, je další hlasování ukončeno.
- Nezíská-li ani jeden návrh potřebný počet hlasů a ve věci je nutné rozhodnout, jednání se přeruší tak, aby se prostřednictvím konzultací našel průchodný způsob řešení a tento se předloží ke schválení. Pokud ani poté nezíská ani jeden návrh potřebný počet hlasů, rozhodující hlas má předseda Komise.
- Je-li zapotřebí v době povodní rozhodnout hlasováním o závažných opatřeních spojených se zvýšenými riziky, zejména manipulace na vodních dílech nad rámec schváleného manipulačního řádu s možným dosahem v rámci uceleného povodí, pořizuje se o tomto hlasování zvláštní záznam (audio či video záznam), o pořízení tohoto záznamu rozhodne předseda.
Článek 5 - Usnesení a zápis
- Usnesení spolu se zápisem tvoří dokumenty z jednání Komise. Zápis je dokladem o průběhu jednání Komise. Usnesení a zápis zpracovává zapisovatel, který odpovídá za jejich formální správnost. Z jednání Komise v době povodně se pořizuje i zvukový záznam.
- Usnesení obsahuje:
- záhlaví, kde se mimo jiné uvádí pořadové číslo, datum, čas a místo jednání Komise,
- části usnesení k jednotlivým bodům programu a ty musí obsahovat:
- přesnou formulaci problému, ke kterému se usnáší,
- přesnou formulaci usnesení,
- podpis předsedajícího jednání.
- Usnesení Komise se vyhotovuje a předává členům Komise:
- v době mimo povodeň nejpozději do 10 dnů po ukončení jednání Komise,
- v době povodně bezprostředně po ukončení jednání Komise.
- Zápis o průběhu jednání Komise obsahuje:
- místo jednání,
- údaje o případném přerušení jednání,
- jméno předsedajícího a zapisovatele,
- prezenční listinu,
- schválený program jednání,
- podané doplňující či pozměňující návrhy,
- stanoviska a názory uvedené v rozpravě (jen na výslovnou žádost diskutujícího nebo na základě rozhodnutí předsedajícího),
- záznamy o hlasování,
- podpis předsedajícího.
- Zápis z jednání Komise se vyhotovuje a zasílá členům Komise do 10 dnů po ukončení jednání. Ostatním účastníkům jednání je zápis zaslán na vyžádání.
- Usnesení a zápisy jsou uloženy na odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Moravskoslezského kraje a jsou součástí povodňové knihy. Právo do nich nahlížet mají členové Komise, členové ústřední povodňové komise a kontrolní orgány.
Článek 6 - Pracovní skupina
Komise zřizuje pro řešení určitých úkolů pracovní skupinu a jmenuje vedoucího a členy pracovní skupiny. Pracovní skupina pracuje podle pokynů Komise. Činnost pracovní skupiny řídí její vedoucí. Výsledky činnosti skupiny předkládá její vedoucí Komisi.
Článek 7 - Závěrečná ustanovení
- O procedurálních otázkách neupravených tímto jednacím řádem rozhodne Komise hlasováním.
- Jednací řád je schválen usnesením Komise č. 1 ze dne 31. března 2011 a s účinností od 31. března 2011 nahrazuje jednací řád schválený usnesením Komise č. 1 ze dne 20. srpna 2008.